Nasz projekt, "Ścieżka sensoryczno - edukacyjna wraz z nasadzeniami", został przyjęty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023.
Od 1 do 21 czerwca można głosować na nasz projekt pod numerem 39.
Zachęcamy, aby podczas głosowania zaznaczyć 3 pkt. (maximum). Zachęcamy również do wzięcia udziału w głosowaniu z zaangażowaniem wszystkich dorosłych członków rodziny.

Tradycyjnie w Budżecie Obywatelskim można zagłosować przez stronę https://glosowanie.konsultacje.radom.pl/ (bez logowania, z weryfikacją numeru telefonu) oraz w trzech stacjonarnych punktach:

- w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Kilińskiego 30 (pok. 19),
- w Wieloosobowym stanowisku ds. Komunikacji Społecznej, ul. Żeromskiego 53 (pok. 104),
- w Centrum Informacji Turystycznej w Radomiu, ul. Rwańska 16. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 24 lipca

Zachęcamy do głosowania i zapoznania się z opisem projektu:

Stworzenie ogólnodostępnej naukowo – sensorycznej ścieżki wraz z nasadzeniami.

Projekt zakłada stworzenie tematycznych stref, które będą zlokalizowane na ogrodzonym terenie PSP nr 5

1. Strefa edukacyjna – bioróżnorodność i klimat (pakiet premium)

2. Strefa dotyku. Projekt zakłada wykonanie ścieżki sensorycznej którą będzie tworzyć około 10 kasetonów o szerokości 1 metra i długości 1,5 metra z szyszkami różnych gatunków drzew iglastych, żwirem o urozmaiconej gramaturze, kamieniami i kora drzew. W początkowym i końcowym przebiegu ścieżka będzie zwykłą ścieżką z płyt chodnikowych mającą funkcję łączącą plac zabaw ze strefą naukową, sensoryczną i zapachu.

3. Strefa zapachu. Czyli tzw. Sztuczna łąka na której znajdują się podwyższone grządki z roślinami (lawenda, melisa, szałwia, jeżówka purpurowa, aksamitki mniszek lekarski) i inne kolorowe rośliny o silnym zapachu roślin obok nich domki dla owadów sztuk 2. Dzięki tym roślinom będą rozwijane zmysły węchu, wzroki i dotyku. 3 tablice informacyjne zewnętrzne zamykane z oświetleniem LED i 2 kosze na śmieci.

4. Strefa wypoczynku. To strefa która będzie zlokalizowana na działce nr 19/41 wzdłuż ul. Sowińskiego tu znajdą się leżaki sztuk 6, stworzenie w tej strefie „motylkowych zakątków” czyli punktów w których znajdą się 3 duże domki dla motyli lub 7 małych i 2-3 podniesionych kasetonów w których będą zasadzone rośliny przyciągające te owady np. jeżówka purpurowa, lawenda, malwa, mięta szałwia.

5. Modernizacja szkolnego monitoringu zewnętrznego. Dołożenie dodatkowych 10 kamer zewnętrznych wraz z rejestratorem (dysk 2TB), monitorem oraz skrzynką na rejestrator. Kamery zostaną rozmieszczone w miejscach realizowanej modernizacji z budżetu obywatelskiego.

Realizacja projektu jest potrzebą wynikająca ze wspólnych rozmów z uczniami szkoły oraz mieszkańcami osiedla XV-lecia zamieszkującymi pobliskie bloki.