Wiele osób zastanawia się, czy karta rowerowa jest obowiązkowa. Okazuje się, że tak. Taki dokument powinien posiadać każdy nastolatek w wieku od 10 do 18 lat, który chce poruszać się po drogach na dwóch kółkach.

Karta rowerowa to dokument, który potwierdza wiedzę i umiejętności praktyczne do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzieci w wieku powyżej 10 lat, które nie mają karty rowerowej, nie mogą poruszać się po ulicach na dwóch kółkach samodzielnie.
Właśnie dlatego, w dniu 23.06.2022r.
w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Dąbrowskiej w Radomiu, odbył się Egzamin na Kartę Rowerową pt. „Ostatnia szansa na bezpieczne wakacje z kartą rowerową”. W egzaminie brało udział 116 uczniów z radomskich szkół podstawowych. Egzamin teoretyczny prowadzili egzaminatorzy z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu. Natomiast nad egzaminem praktycznym czuwali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu, Komendy Miejskiej Policji w Radomiu i opiekun koła BRD z Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu.

Testy obejmowały pytania z następujących kręgów tematycznych:

• Wyposażenie roweru;
  • Zachowanie wobec pieszego;
  • Pierwsza pomoc;
  • Sygnalizacja świetlna;
  • Przepisy ogólne;
  • Zachowanie przy znakach;
  • Zachowanie się na różnego rodzaju skrzyżowaniach;
  • Urządzenia transportu osobistego.

Test na kartę rowerową trwał 35 minut i składał się z 25 pytań.

Część praktyczna odbyła się na mobilnym miasteczku ruchu drogowego. W tej części egzaminu należało wykazać się technicznymi umiejętnościami jazdy na rowerze takimi jak:

• Przejazd przez skrzyżowanie równorzędne;
  • Przejazd przez skrzyżowanie ze znakami;
  • Przejazd przez skrzyżowanie o ruchu okrężnym;
  • Zachowanie się przed przejściem dla pieszych;
  • Sygnalizacja skrętów w lewo i prawo;
  • Zatrzymanie przed linią stop;
  • Poruszanie się właściwym pasem ruchu;

Serdecznie dziękujemy za współpracę w przeprowadzeniu egzaminu:

Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Radomiu,
Komedzie Wojewódzkiej Policji z/s w Radomiu,
Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu,
Młodzieżowemu Domowi Kultury w Radomiu

Wszystkim uczestnikom życzymy bezpiecznych wakacji i szerokiej drogi!!!