1. Wykonanie pracy plastycznej, w której postać podróżująca rowerem to autor obrazu (konkursowej pracy plastycznej), będącej reportażem z podróży, wycieczki z uwzględnieniem wydarzeń ludowych czy historycznych oraz zawarcie w niej treści nawiązujących do twórczości artystycznej Jacka Malczewskiego:

- Przedstawienie pejzażu z zastosowaniem perspektywicznych skrótów i iluzji głębi przestrzennej.

- Wyrażenie siebie (autoportret) i otaczającego świata przez zastosowanie barw nasyconych światłem, motyw szczęśliwego dzieciństwa.

- Zawarcie symbolizmu wielowymiarowego z uwzględnieniem różnych przedmiotów, postaci, które symbolizują cel ludzkich dążeń. Wymiar może być historyczny i zarazem współczesny.

2. W pracy muszą być zawarte minimum trzy elementy z różnych okresów twórczości Jacka Malczewskiego, równieżmogą być zawarte elementy związane z jego podróżami, gdzie podróż powinna być ujęta jako element przemieszczania się z uwzględnieniem walorów naturalnych krajobrazu oraz różnorodności przyrodniczej. Należy pamiętać, że w podróży przestrzegamy przepisów i zasad ruchu drogowego.

3. Praca  konkursowa  powinna  być  wykonana  samodzielnie  na papierze technicznym formatu A3 w wybranej technice malarskiej: farby plakatowe, akwarelowe, akrylowe, pastele olejne.

4. Praca powinna być na odwrocie opatrzona czytelnym i trwale połączonym
z pracą opisem zawierającym:

- Imię i nazwisko

- Klasę

- Nazwę szkoły

- Imię i nazwisko opiekuna

- Telefon kontaktowy

- województwo

- powiat

5. Składane prace konkursowe muszą zawierać formularz zgłoszenia, podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego (załącznik nr 1),

6. Oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych uczestnika konkursu
o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz wykorzystanie wizerunku (załącznik nr 2).