Adresaci Konkursu:

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych klas V – VIII:

I grupa - uczniowie klas V – VI,

II grupa – uczniowie klas VII – VIII.

Wymagania konkursowe:

1-Wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej autoportret z muzycznym instrumentem.

Paca plastyczna malowana, powinna przedstawiać artystę w dowolnym miejscu, pejzażu,
z ulubionym instrumentem muzycznym. Można uwzględnić współczesny instrument, na którym dany artysta potrafi lubi grać a także lubi słuchać jego brzmienia. W swoim dziele każdy artysta, różne barwy dźwięków przełoży na zestawy barw malarskich. Artysta w ten sposób ukazuje swój nastrój, emocje i stan ducha.

2-Praca konkursowa powinna zawierać treści nawiązujące do artystycznej twórczości Jacka Malczewskiego, portretów i autoportretów, w których jednym z elementów podkreślających nastrój jest instrument muzyczny.

Malczewski w swych dziełach obok portretowanych osób wprowadził dodatkowe figury rzeczywiste lub fantastyczne. Osobom portretowanym włożył do rąk jakieś godła i znaki a w tłach domalował różne akcesoria symboliczne, które z jednej strony uosabiają świat przeżyć i doświadczeń portretowanych osób (co pozwoliło badaczom zaliczać dzieła Malczewskiego do tzw. portretów duszy) a z drugiej natomiast figury te stanowią część wyobraźni. Wprowadzenie przez Malczewskiego do portretów motywów fantastycznych i wyimaginowanych wyraża symboliczną poetykę jego dzieł.

Przykładowe dzieła, w których artysta umieścił instrument muzyczny:

Dzieje piosenki. Portret Adama Asnyka (1899), Autoportret (1901), Pastuszek i harpia (ok. 1904-1906), Kobieta z gitarą. Portret siostry Heleny Karczewskiej (ok. 1906), Satyr (1906), Autoportret z muzą (1908), Wnętrze z chimerą grającą na gitarze (1908), Satyr i modelka (1913),Siostra artysty Helena Karczewska grająca na fortepianie (1916), Kobieta z faunem (1918).

3-Prace konkursowe powinny być wykonane samodzielnie na papierze technicznym formatu A3 w wybranej technice malarskiej – farby plakatowe, akrylowe, pastele olejne (możliwość łączenia farb plakatowych z pastelami olejnymi).

4-Prace konkursowe wykonane tylko techniką malarską będą oceniane pod względem wartości merytorycznej, walorów estetycznych i artystycznych, kreatywności oraz oryginalności.

5-Każdy uczestnik może złożyć maksymalnie jedną pracę konkursową.

6-Prace biorące udział w Konkursie nie będą zwracane ich autorom, a wybrane przez Organizatora prace zostaną zaprezentowane podczas dedykowanej wystawy na stronie internetowej Organizatora konkursu.

7-Prace konkursowe należy składać do dnia 05 stycznia 2022 roku w siedzibie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 w Radomiu lub za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres: Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 5, ul. Gen. J. Sowińskiego 1, 26-600 Radom z dopiskiem KONKURS “CO NAM W DUSZY GRA” (decyduje data stempla pocztowego).

8-Składane prace muszą zawierać formularz zgłoszeniowy, podpisany przez rodzica lub prawnego opiekuna (załącznik nr 1).

9-Praca powinna być na odwrocie opatrzona czytelnym i trwale połączonym z pracą podpisem zawierającym:

-imię i nazwisko autora pracy, klasa,

-nazwa szkoły i adres, telefon kontaktowy,

-imię i nazwisko artystycznego opiekuna.

Prace zgłaszane na Konkurs nie mogą naruszać prawa ani praw osób trzecich, w tym w szczególności dóbr osobistych osób trzecich a także ogólnie przyjętych norm obyczajowych – w szczególności dotyczy to treści powszechnie uznawanych za wulgarne i obraźliwe, zawierających nagość, erotykę, obscenicznych, obrażających uczucia innych osób, w tym również uczucia religijne, przedstawiających przemoc albo materiały o tematyce rasistowskiej, naruszające prawo do prywatności, zawierających materiały chronione prawami wyłącznymi (np. prawami autorskimi) bez zgody uprawnionych.

Nagrody i wyróżnienia:

Organizator przewiduje przyznanie Uczestnikom - autorom najwyżej ocenionych prac

nagrody rzeczowe I, II i III stopnia w każdej z kategorii wiekowych, oraz przyznanie

wyróżnień.

Decyzje podjęte przez Komisję Konkursową są ostateczne i prawnie wiążące dla

wszystkich Uczestników konkursu.

Wyniki konkursu opublikowane będą:

- na stronie internetowej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Radomiu www.psp5.radom.pl

- w mediach społecznościowych powiązanych z Honorowym Patronatem Konkursu.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się dnia 21 stycznia 2022 roku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.