EUROPEJSKI PLAN ROZWOJU SZKOŁY

PSP NR 5 W RADOMIU

Potrzeby określone w Europejskim Planie Rozwoju Szkoły wynikają ze zmian zachodzących w rzeczywistości szkolnej m. in. nowa reforma edukacji (powrót do ośmioklasowego sytemu), rozwoju technologii, globalizacji świata. Szkoła chce dotrzymać kroku  nowoczesnej Europie XXI wieku.

Jej potrzeby dotyczą doskonalenie kompetencji językowych nauczycieli i uczniów, zwiększenia kompetencji zawodowych nauczycieli, tworzenia zasobów nowoczesnych narzędzi i metod nauczania bazujących przede wszystkim na metodach aktywizujących (m.in. wykorzystywanie TIK, wprowadzenie elementów CLIL w nauczaniu), rozwijanie w opinii środowiska lokalnego obrazu szkoły jako aktywnej i dynamicznie rozwijającej się placówki oświatowej, która w swojej pracy wykorzystuje najnowsze narzędzia techniczne i organizacyjne oraz stara się być instytucją otwartą na Europę i świat.

Nasze cele to:

• doskonalenie znajomości języka angielskiego kadry zarządzającej i nauczycieli innych przedmiotów niż j. obce
  • podniesienie motywacji wśród uczniów, rozwijanie innowacyjności i kreatywności poprzez stosowanie aktywizujących metod nauczania na lekcjach j. angielskiego i innych przedmiotów
  • doskonalenie metod i technik nauczana języków obcych, poszerzenie zastosowania technologii cyfrowych (TIK) w nauczaniu oraz doskonalenie umiejętności językowych nauczycieli języków obcych
  • wymiana doświadczeń i dobrych praktyk z nauczycielami z innych krajów w zakresie nauczania j. angielskiego
  • poszerzenie własnych doświadczeń przez nauczycieli, obserwowanie rzeczywistości innych krajów, kultury i tradycji, celem modyfikowania własnych metod i technik pracy
  • podejmowanie kontaktów ze szkołami w innych krajach Unii Europejskiej

Sposoby realizacji powyższych celów:

• indywidualne zagraniczne wyjazdy kadry zarządzającej i nauczycieli na kursy językowe w ramach Erasmus + oraz warsztaty doskonalące metody nauczania (m. in.wykorzystanie w nauczaniu CLIL)
  • wyjazdy nauczycieli języków obcych na kurs doskonalący metody i techniki nauczania języków obcych (w tym m.in. stosowanie TIK)
  • stworzenie programów nauczania dla kół zainteresowań z geografii, historii, matematyki z wykorzystaniem elementów CLIL
  • nawiązanie kontaktów ze szkołami europejskimi poprzez uczestniczenie w projektach eTwinning