2 grudnia 2022 roku na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się II Uczniowska Konferencja Młodych Chemików. Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 im. M. Dąbrowskiej w Radomiu reprezentowały uczennice klasy 8c Zofia Jacobi i Maja Kanecka oraz uczeń klasy 8a Oskar Jędrzejczyk. Opiekunem była Magdalena Gos-Sokołowska, nauczyciel chemii.
Konferencja przeznaczona była dla młodych chemików, dla których chemia jest pasją i którzy rozważają w przyszłości podjęcie studiów na kierunkach chemicznych.

Uczestniczyło w niej 42 drużyny z całej Polski, w tym z Gdańska, Zabrza, Poznania, Nowego Targu, Nysy. Każda drużyna, przygotowała abstrakt i poster tematyczny związany z tematem konferencji, a więc "Chemia - Energia - Środowisko" (zielona chemia, ochrona środowiska, nowoczesne technologie proekologiczne, odnawialne źródła i magazynowanie energii, przyjazne środowisku materiały, paliwa przyszłości, recykling odpadów, kształtowanie polityki i świadomości proekologicznej etc.).
Uczniowie naszej szkoły przygotowali poster pt.: Glony i perspektywy ich energetycznego wykorzystania.
Ponadto, w ramach Konferencji odbył się:
- wykład popularnonaukowy,
- zwierzanie muzeum Wydziału Chemii UJ,
- pokaz doświadczeń chemicznych pt.: „Chemik na miejscu zbrodni”,
- zwiedzanie laboratoriów naukowych i dydaktycznych Wydziału Chemii UJ.