Co roku, 29 kwietnia obchodzimy międzynarodowy dzień tańca. Taniec jest świetną aktywnością dla dzieci. Zamiast spędzać wolny czas przed błyszczącym światłami monitorem mogą czerpać korzyści płynących z tańca.

Taniec, to nie tylko synchronizacja ruchów, układy czy spalanie tkanki tłuszczowej. Taniec, to również doskonała forma terapii dla dzieci, która w czasach pandemii i zamknięcia w domach, podczas zdalnego nauczania, może okazać się idealną odskocznią od tego co się dzieje.

Terapia tańcem i ruchem wykorzystuje nie tylko elementy choreografii zaczerpnięte z różnych stylów, lecz także techniki relaksacji. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują utraconej radości z życia, niepewnych siebie i mających problem z okazywaniem emocji. Choreoterapia pozwala otworzyć się na innych, a także uczy wyrażania uczuć i okazywania spontanicznych reakcji, pokonywania pewnych granic i narzuconych schematów. Niby to takie proste, a jednak okazuje się, że dzieci mają duże problemy z własnymi emocjami, nie potrafią poradzić sobie ze stresem, z negatywnymi emocjami, które w nich buzują, co przekłada się często na zachowania trudne. Warto wiedzieć, że terapię tańcem stosuje się w szpitalach onkologicznych i psychiatrycznych, ośrodkach uzależnień, a także w domach dziecka. Staje się ona pomocna jako dodatkowa forma terapii w przypadku osób zmagających się z nerwicą, depresją czy lękami. Terapia tańcem i ruchem rekomendowana jest także ludziom z autyzmem, ADHD, cierpiącym. Jak widać, taniec jest uniwersalnym sposobem radzenia sobie z wieloma problemami. Warto skorzystać z tej tak łatwo dostępnej formy sportu i zabawy. Już małe dzieci idealnie wykorzystują tę formę jako świetną zabawę, a wiadomo, że zabawa to idealny sposób na radzenie sobie ze złymi emocjami.

Opracowała Agata Pęks